
Tepelné čerpadlo alebo kotol?
Nebudem sa podrobne zaoberať popisom jednotlivých druhov tepelných čerpadiel tieto informácie sú bežne dostupné. Pri výbere najvhodnejšej technológie by bolo vhodné optimalizovať niektoré navzájom protichodné požiadavky. V prvom rade je treba upozorniť že najviac energie sa minie napríklad pri 4 - 5 člennej rodine nie na vykurovanie domu ale na výrobu teplej úžitkovej vody (TÚV). Samozrejme hovorím o modernom dome spĺňajúcom všetky technické parametre. To znamená že z hľadiska úspor energie je veľmi vhodné použiť solárne panely na výrobu TÚV. Na prevádzku tepelného čerpadla je potrebná elektrická energia a teda treba rátať s nákladmi ktoré sú s ňou spojené. Tieto náklady sú buď priamo za spotrebu elektriny alebo za systém batérii umožňujúci uskladnenie energie na pohon čerpadla z fotovoltaického systému.
Pri priamom nákladovom zrovnaní klasického kotla na plyn a tepelného čerpadla je zrejmé že počiatočné náklady na systém tepelného čerpadla majú návratnosť od 10 do 20 rokov, v závislosti od zložitosti systému.
Optimálny vykurovací systém
Ako optimálny vykurovací systém sa javí klasický plynový kotol v kombinácii so solárnymi panelmi na výrobu TÚV, pri použití podlahového vykurovania ktoré pracuje s nízkou teplotou vody.
Pre ekológov ktorí nehľadia na počiatočné náklady:
Pasívny dom.
Pre ekológov ktorí trošku prihliadajú na náklady:
Tepelné čerpadlo, ktoré odoberá teplotu so spodnej vody v kombinácii so solárnymi panelmi a prípadne batériami napájanými fotovoltaickými článkami.